Klubture & events

Hvert år arrangerer klubben ture som du som medlem kan komme med på. Oftest tager vi til Sverige eller Norge, da det er nemt at komme til med færge, men det sker også at vi tager til Tyskland, Frankrig eller Belgien.

Turene er ofte til områder hvor der både er muligheder for bouldering og sportsklatring, så vi kan imødekomme så mange medlemmer som muligt.

Hvor vi bor afhænger af hvad mulighederne er, dér hvor vi tager hen. Det kan camping, shelterplads eller AirBnB.

I Kristi Himmelfartsdagene arrangeres der altid børnetur, hvor alle børnemedlemmer og deres familier er inviteret. Her overnatter vi som regel på campingpladser.

Når klubben arrangerer ture med sportsklatring, er der altid instruktører med og vi prøver også at finde crags der imødekommer både begynderen og den øvede klatrer.
Turene kræver tilmelding gennem Klubmodul.

Klubture

Events

Udover klubture, har vi også forskellige events i løbet af året. Det kan være alt fra filmaften, fastelavn, girls night, julepyntsklipperi og sommerfester, fællesspisning, fredagsbar og hvad du nu ellers kan komme på af undskyldninger for at mødes til fælles klatring med snacks og godt humør. Vores events annonceres altid på vores Facebookside - de events der kræver tilmelding kan du også finde inde på Klubmodul.